Kancelaria Prawna WSS Hećman & Kądziołka s.c. -
58 380 07 07 Google+
Łukasz Hećman - zdjęcie

Łukasz Hećman

Prawnik z wieloletnim stażem w zakresie ubezpieczeń i odszkodowań, a także szerzej, w prawie cywilnym. Doktorant nauk prawnych. Autor wielu publikacji naukowych. Bogatszy w doświadczenie zebrane w pracy w jednym z największych zakładów ubezpieczeń w Polsce i Europie.

PZU odmówiło świadczenia za śmierć w wyniku zawału serca – czy słusznie?

Dodano: 01 czerwca 2016 / Kancelaria WSS / Brak komentarzy 

Jednym z produktów sprzedawanych przez zakłady ubezpieczeń, są ubezpieczenia grupowe. W tego typu polisach można m.in. wykupić ubezpieczenie, w wyniku którego w przypadku zgonu spowodowanego zawałem serca, wylewem itd., ubezpieczyciel zobowiązuje się wypłacić świadczenie za śmierć, plus dodatkową kwotę, jeśli śmierć jest na przykład wynikiem zawału serca. Warto mieć to na uwadze, gdyż bardzo często jest to drugie tyle, ile wynosi wysokość świadczenia w przypadku „zwykłej” śmierci.

W ostatnich miesiącach, mieliśmy okazję zajmować się tego typu sprawą i dla zobrazowania problemu posłużymy się zatem konkretnym przykładem.

Nasza Klientka, jako uprawniona do odebrania świadczenia z polisy ubezpieczenia grupowego PZU po zmarłej osobie, zamiast otrzymać 30 tysięcy (za śmierć ubezpieczonej osoby) + 30 tysięcy (za to, iż do śmierci doszło w wyniku zawału), otrzymała tylko tę pierwszą kwotę. Tracąc tak naprawdę, z niezrozumiałych powodów 30 tys. złotych. Swoją decyzję zakład ubezpieczeń argumentował tym, iż według ich analizy, zdarzenie nie spełniło definicji zawału mięśnia sercowego zawartej w ogólnych warunkach dodatkowego grupowego ubezpieczenia na wypadek śmierci spowodowanej zawałem serca.

Na szczęście Klientka nie odpuściła i poprosiła naszą Kancelarię o bezpłatne przeanalizowanie sprawy, w wyniku której okazało się, iż PZU niezgodnie z obowiązującym prawem, próbuje odrzucić roszczenie. Podjęliśmy więc kroki mające na celu doprowadzenie do zmiany niekorzystnego stanowiska.

Sprawa co prawda trwała kilka miesięcy, jednakże finał był w pełni po naszej i Klientki myśli. PZU dopłaciło do już przyznanego świadczenia, dodatkowe 30 tyś zł (będące świadczeniem związanym ze zgonem w wyniku zawału), a dodatkowo zostały przyznane odsetki za opóźnienie w wypłacie, które przez czas prowadzenia sprawy wciąż rosły.

Reasumując – zawsze warto sprawę skonsultować, nawet jeśli zakład ubezpieczeń przywołuje w decyzji skomplikowane przepisy. Często ma to tylko na celu zniechęcenie do dalszego działania.

U nas wstępna analiza jest bezpłatna, a wieloletnie doświadczenie pozwala nam prawidłowo rozpoznać problem i rzetelnie go zweryfikować, a następnie po prostu – rozwiązać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *