Kancelaria Prawna WSS Hećman & Kądziołka s.c. -
58 380 07 07 Google+
Łukasz Hećman - zdjęcie

Łukasz Hećman

Prawnik z wieloletnim stażem w zakresie ubezpieczeń i odszkodowań, a także szerzej, w prawie cywilnym. Doktorant nauk prawnych. Autor wielu publikacji naukowych. Bogatszy w doświadczenie zebrane w pracy w jednym z największych zakładów ubezpieczeń w Polsce i Europie.

PZU nie uznaje stałej wartości pojazdu? Pomożemy

Dodano: 13 czerwca 2016 / Kancelaria WSS / Brak komentarzy 

Padł kolejny absurd, który jest swoistym unikiem zakładu ubezpieczeń, by wypłacić mniejszą kwotę odszkodowania niż ta, wynikającą z zawartej umowy ubezpieczenia. O szczegółach sprawy, którą doprowadziliśmy do szczęśliwego końca, przeczytacie poniżej.

W szkodzie likwidowanej z ubezpieczenia Autocaso, PZU wyliczyło szkodę całkowitą na pojeździe naszej Klientki. Jednocześnie, przy wypłacie odszkodowania policzonego metodą różniczkową, nie uznało faktu, iż w polisie AC wykupiono stałą wartość pojazdu (zastrzeżenie, że przez cały okres ubezpieczenia, jego wartość miała być niezmienna). W ten sposób odszkodowanie zaniżono o kilka tysięcy złotych.

Wymiana pism z zakładem ubezpieczeń, nie przyniosła zmiany decyzji PZU. Usztywnienie stanowiska ubezpieczyciela nastąpiło dość szybko, a argumenty merytoryczne podnoszone przez naszą Kancelarię, były notorycznie pomijane bądź udzielona odpowiedź nie miała wiele wspólnego z treścią naszego wezwania. Jedyną opcją, która pozostała, było złożenie pozwu sądowego.

Po raz kolejny okazało się, że obawa przed procesem sądowym, jest u Poszkodowanych częsta. To duży błąd a zakłady ubezpieczeń, w wielu przypadkach, korzystają na tego typu fobiach. Na szczęście, nie tym razem. Decyzja o przygotowaniu pozwu zapadła, a sprawa zakończyła się szybciej niż się tego wszyscy spodziewali. Sąd, po zapoznaniu się z dokumentacją przedstawioną w sprawie, wydał nakaz zapłaty. PZU nie złożyło sprzeciwu co oznacza, że nie odbyła się ani jedna rozprawa. Zanim mieliśmy informację o prawomocności wyroku, pieniądze w pełnej kwocie (wraz z odsetkami i zwrotem kosztów procesu) znalazły się na koncie Poszkodowanej.

Reasumując – nie warto się poddawać, bać sądu. Zawsze warto skonsultować sprawę z prawnikiem (u nas taka analiza jest bezpłatna) i w przypadku pozytywnej oceny, zdecydować się na proces. Ubezpieczyciele tylko czekają na to, że druga strona odpuści – dobitnie świadczy o tym powyższa sprawa – po złożeniu pozwu, nawet nie podjęli walki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *